ZUS zachęca do rozliczeń bezgotówkowych

ZUS zachęca wszystkich, a w szczególności seniorów do odbierania świadczeń drogą elektroniczną. Jak podaje Zakład szczególnie w aktualnej sytuacji ograniczanie obrotu fizycznego gotówki jest bardzo ważne biorąc pod uwagę bezpieczeństwo.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się projektem, który możemy zobaczyć na stronie rządowej, gdzie dowiadujemy się że potrzeba wypłacania świadczeń w gotówce przez część osób wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. Aby zmienić ten stan rzeczy, ZUS uruchomił kampanię „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, w ramach której chce sukcesywnie tłumaczyć różne zalety dostępu do swoich środków przez konto bankowe z internetowym dostępem.


W ramach kampanii będzie poruszana także kwestia bezpieczeństwa, co może być istotną kwestią w szczególności dla osób starszych. O ile sama nauki obsługi komputera i bankowości elektronicznej może potrwać kilka dni, tak rozpoznanie próby oszustwa jest trudniejszym zadaniem. Dla seniorów może to stanowić pewne wyzwanie.

Jednym z argumentów ZUS-u jest fakt, że dostęp do swoich pieniędzy przez Internet jest z założenia bezpieczniejszy od tradycyjnej formy, bo nie wymaga gromadzenia dużej ilości gotówki w domu. „Nie musisz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. Jest mniejsze ryzyko, że ktoś Cię okradnie” – czytamy w ulotce informacyjnej. Jak zwykle dopiero czas pokaże, czy taka argumentacja przekona tradycjonalistów, wśród których większość z pewnością stanowią starsze osoby nieprzyzwyczajone nawet do obsługi komputera, nie wspominając o elektronicznej bankowości.

PIT

Powiązane artykuły