Prawo do emerytury lub renty nie jest przesłanką wykluczającą możliwości do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Jednak nie wszystkie osoby na emeryturze mogą liczyć na jego otrzymanie.
Duża liczba ludzi, w tym głównie matek, które w latach 90. skorzystały z przepisów pozwalających przejść na wcześniejszą emeryturę w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, stara się dodatkowo o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Nieoczekiwanie jednak coraz więcej wyroków nie do końca zgadza się z wyżej wspomnianą wykładnią przepisów i nie pozwala na przyznanie świadczenia ze względu na wiek.
Dotąd sądy uznawały, że opiekun ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości pomniejszonej o emeryturę lub może dokonać wyboru pomiędzy bardziej korzystną dla niego formą pomocy. W większości przypadków prowadziło, to do zawieszenia emerytury, ponieważ kwota zasiłku pielęgnacyjnego często jest wyższa od kwoty emerytury wypłacanej przez ZUS. Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub wykonywanej innej pracy zarobkowej z powodu zajmowania się członkiem rodziny. Związek między powstrzymywaniem się od aktywności zawodowej a sprawowaną opieką powinien być ścisły i bezpośredni. Jednak WSA w Gliwicach unieważnił wniosek o świadczenie 74-letniej kobiety z racji wieku, ponieważ nie może być ona zaliczona do kręgu osób, które rezygnują lub nie podejmują zatrudnienia. Opieka nad domownikiem a praca zawodowa to odrębne sprawy. Nie każdy niezależnie od wieku może być osobą aktywną zawodowo. W opinii ekspertów kryterium wieku budzi spore wątpliwości i jest dyskusyjne, czy nie ma w tym wszystkim charakteru dyskryminującego.