Nowe przepisy dotyczące emerytur stażowych

Trwają prace nad reformą emerytur, eksperci “Solidarności” uważają, że przepisy odnoszące się do emerytur stażowych będą gotowe jeszcze w tym roku. Emerytura stażowa zakładałaby możliwość otrzymania świadczenia emerytalnego po stażu pracy: 40 latach dla mężczyzn i 35 latach dla kobiet. Jeżeli przepisy dotyczące emerytury stażowej weszłyby w życie przed 1 marca 2021 r. najniższe świadczenie emerytalne wyniosłoby prawdopodobnie 1560 zł.

Wysokość świadczenia emerytalnego zależy od zgromadzonego kapitału, więc osoba chcąca przejść na emeryturę powinna poza wiekiem patrzeć na zgromadzony ze składek kapitał. Na podstawie tego kapitału ZUS wylicza bowiem wysokość comiesięcznej emerytury. Przejście na emeryturę stażową miałoby być dobrowolne.

Rzecznik “Solidarności” Marek Lewandowski dla dziennika “Fakt” mówi: “teraz co prawda najważniejsza jest pandemia i walka z koronawirusem. Jednak liczymy, że terminu uda się dotrzymać i prezydentowi uda się do końca grudnia skierować do Sejmu gotowy już projekt ustawy”.

Emerytura stażowa miałaby być uzupełnieniem obecnego systemu emerytalnego. Do tej pory przejście na emeryturę jest możliwe po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn (poza przykładowo służbami mundurowymi).

PIT

Powiązane artykuły