Nie ma planów na podniesienie wieku emerytalnego

Nie ma żadnych planów podnoszenia wieku emerytalnego – zapewniła w rozmowie z „Super Expressem” prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Równocześnie zaapelowała do Polaków o rozważenie możliwości wydłużenia aktywności zawodowej.

Wiek emerytalny od 1 października 2017 roku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie ma planów na jego podniesienie. „Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu” – podkreśliła prezes ZUS w rozmowie z „SE”.

Deklaracja ta jest odpowiedzią na słowa szefowej ZUS, które mogły sugerować podniesienie wieku emerytalnego: „”pół wieku aktywności zawodowej może być normą”. Prof. Uścińska zachęca do wydłużenia swojej aktywności zawodowej od zawsze, gdyż jest to sposób na podniesienie świadczenia emerytalnego w przyszłości. Praca o jeden rok dłużej może zwiększyć świadczenie nawet o 15%. Rekordzista, który przepracował 62 lata otrzymuje świadczenie w wysokości ponad 30 tys. zł.

PIT

Powiązane artykuły