Kwarantanna a zasiłek chorobowy

Od teraz wszyscy pracodawcy i pracownicy mają łatwiejszy dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobiera informacje o osobach skierowanych na kwarantannę lub izolację domową i umieszcza te dane w systemie. Informacje te są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych, a cały system ma skrócić do niego drogę.

Od końca października 2020 roku wypłata świadczenia chorobowego osobie znajdującej się na kwarantannie lub izolacji domowej jest możliwa wyłącznie dzięki informacją w systemie Centrum e-Zdrowia. Jak czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: “ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony”.

W internetowym systemie pracodawca może sprawdzić, czy sanepid skierował jego pracowników na kwarantannę/izolację domową. Pracownicy widniejący w systemie mogą starać się o świadczenie chorobowe. Obowiązuje to osoby, których kwarantanna trwała 22 października bądź zaczęła się po tym dniu. Zakład informuje dodatkowo: “Dane są udostępniane na portalu PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego, w nowej zakładce [Kwarantanna, izolacja domowa]. Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło”.

O świadczenie chorobowe można starać się bezpośrednio od ZUS-u, składając wniosek o zasiłek chorobowy. Można również dokonać tego za pośrednictwem naszego pracodawcy. Taki wniosek najlepiej wypełnić i wysłać elektronicznie za pomocą PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po otrzymaniu wniosku, za pomocą systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia pobierze i zweryfikuje informacje o kwarantannie lub izolacji domowej.

PIT

Powiązane artykuły