Krótkoterminowe czy długoterminowe pożyczki?

pieniadze kalkulator

Która z pożyczek opłaca się bardziej – krótkoterminowa czy długoterminowa?

Pożyczki – niezależnie od tego, czy krótkoterminowe, czy długoterminowe, bardzo często mylone są z kredytami. Tymczasem pomiędzy tymi dwoma sposobami pozyskiwania dodatkowych środków finansowych występują istotne różnice.

Czy pożyczka jest kredytem?

Po pierwsze – kredytów udzielać mogą wyłącznie banki, podlegające regulacjom Prawa bankowego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim. Z kolei pożyczki zaciągnąć można w instytucjach pozabankowych, których działalność również ustala właściwa ustawa, wyłączając z niej jednak kredyty. Po drugie – kredyty przez banki przyznawane są zazwyczaj na konkretny cel (np. mieszkanie, zakup samochodu), przez to też instytucja ta może sprawdzić, czy środki wydatkowane są w odpowiedni sposób. Z kolei pożyczką dysponować można wedle uznania, a pożyczkodawca nie będzie ingerować w czynione przez nas wydatki. Po trzecie (i dla wielu osób: najważniejsze) – otrzymanie kredytu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu kryteriów dotyczących m.in. zarobków oraz dopełnienia licznych formalności. Pożyczkę natomiast otrzymać można przede wszystkim szybko, a procedura jej pozyskania jest uproszczona i wygodna (bardzo często przyznawane są np. przez Internet). To wpływa na stale rosnącą popularność pożyczek.

Pożyczki krótkoterminowe

Pożyczki są skutecznym sposobem na doraźne podreperowanie rodzinnego budżetu. Sprawdzają się wtedy, kiedy zmierzyć musimy się z nieplanowanymi, większymi wydatkami, jak np. kosztami naprawy sprzętu i wyposażenia domowego lub zakupu nowego urządzenia. Pomóc mogą również chociażby freelancerom, których problemem są niepłacący w terminie klienci. Zaciągnięta pożyczka uzupełni finansową lukę, zrobi to w dodatku w krótkim czasie – pożyczkobiorca decyzję o przyznaniu środków otrzymać może nawet w kilkanaście minut, a w kilkunastu kolejnych przekazane zostaną mu pieniądze.

Krótki czas – nie tylko otrzymania – jest też cechą charakterystyczną pożyczek krótkoterminowych, potocznie zwanych „chwilówkami”. Pożyczkobiorca, podejmujący takie zobowiązanie, musi liczyć się z koniecznością spłaty zadłużenia w krótkim okresie, wynoszącym zazwyczaj od kilku dni do jednego miesiąca (w niektórych przypadkach maksymalny okres spłaty to trzy miesiące).

Warto więc mieć pewność, że w takim czasie będziemy posiadać środki na spłatę pożyczki, której wysokość sięga zazwyczaj 50 – 3 000 zł. Terminowa spłata należności jest bowiem podstawą do otrzymania pozytywnej decyzji dotyczącej pożyczki w przyszłości. Pozwala również uniknąć dodatkowych odsetek za nieregulaminowy termin zwrotu środków.

Pożyczki długoterminowe

Z koniecznością dopełnienia tylko niezbędnego minimum formalności oraz szybkimi i łatwymi procedurami wiążą się również pożyczki długoterminowe. Od tych krótkoterminowych odróżniają je jednak przede wszystkim kwoty, które można pozyskać oraz czas, w jakim należy je zwrócić.

Dla przykładu: pożyczki ratalne Monedo Now wynoszą minimalnie 300 zł, a maksymalnie – 10 000 zł. Najniższy czas spłaty rat to zaś 3 miesiące, a najdłuższy – aż 36 miesięcy, czyli trzy lata.

Szczególnie zainteresowane nimi będą osoby, które potrzebują gotówki na większe inwestycje. Dylemat dotyczący tego, czy wziąć pożyczkę krótko-, czy długoterminową, powinny zatem rozstrzygnąć dwa czynniki: kwota, której potrzebujemy, oraz czas, w jakim zamierzamy nasze zobowiązania uregulować.

PIT

Powiązane artykuły