Jaki fundusz inwestycyjny jest odpowiedni dla osoby początkującej?

fundusz inwestycyjny

Oszczędność pieniędzy dla niektórych jest korzystnym nawykiem, a innym nie wychodzi zbyt dobrze. Niezależnie od tego zawsze warto pamiętać, że zacząć możemy w każdej chwili, a najlepiej wybierając odpowiedni fundusz inwestycyjny dla siebie. Na co należy zwracać uwagę?
fundusz inwestycyjny

Co warto wiedzieć o funduszach inwestycyjnych?

Fundusze inwestycyjne to propozycja dla wszystkich osób, które regularnie oszczędzają i chcą dzięki temu jeszcze więcej zyskać oddając bankowi pieniądze w depozyt w zamian za zysk z odsetek. Z tego typu wspólnego inwestowania korzysta wiele firm i osób prywatnych, dlatego taki produkt finansowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem z roku na rok. Zanim zdecydujemy się na wybranie określonego funduszu inwestycyjnego dla siebie powinniśmy przeanalizować własne możliwości dotyczące wysokości kapitału, który chcemy powierzyć bankowi, a także dowiedzieć się jaki rodzaj funduszu byłby dla nas odpowiedni. Wyróżnia się fundusze otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich zwykle mają wielu inwestujących, dlatego musimy się liczyć z tym, że w każdej chwili ktoś może przystąpić do naszego funduszu. Natomiast zamknięte fundusze inwestycyjne dotyczą wąskiej grupy inwestujących i nikt poza nimi nie ma możliwości dołączenia do takiego funduszu. Na rynku wyróżnia się różne fundusze inwestycyjne takie jak: fundusze akcyjne, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze rynku pieniężnego, fundusze zrównoważone, fundusze papierów dłużnych.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze funduszu?

Aby rozpocząć oszczędzanie wraz z wybranym funduszem inwestycyjnym przede wszystkim musimy dobrze wybrać, a także przeanalizować szczegółowo nasze oczekiwania względem takiej formy inwestowania. Niemal każdy inwestor chce wiedzieć jakie wyniki osiągnie względem funduszu. Należy pamiętać, że zyski są możliwe, ale zależą od wielu wyników, a w czasie inwestowania może zdarzyć się też nagły giełdowy spadek. Jednak najważniejszym kryterium powinna być historia funduszu, która może być dla nas wystarczającą podpowiedzią czy warto w niego inwestować. Podczas inwestowania na pewno nie raz zdarzą się nam wzloty i upadki, ale najważniejsze zawsze są wyniki, dlatego należy je stale monitorować. W Polsce fundusze inwestycyjne cieszą się ogromną popularnością nawet wśród tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Warto spróbować, jeśli szukamy pewnego miejsca do przechowania swojego kapitału i jednocześnie zależy nam na uzyskaniu korzystnych odsetek.

PIT

Powiązane artykuły