Jak rozliczyć PIT przez Internet? Oto 4 proste kroki!

pieniadze kalkulator

Od roku 2008 istnieje w Polsce możliwość rozliczenia swojego PIT przez Internet. Wiele osób wciąż jednak nie zdecydowało się na złożenie zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Polski podatnik nadal woli wysłać swoją deklarację PIT pocztą lub dostarczyć ją osobiście do okienka w urzędzie skarbowym. Tymczasem rozliczenie się przez Internet jest zdecydowanie wygodniejsze od tradycyjnych metod składania zeznań podatkowych. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz, jak w czterech bardzo prostych krokach złożyć PIT przez Internet!

Rozliczenie PIT-u drogą elektroniczną niesie wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim jest to opcja zdecydowanie wygodniejsza od osobistej wizyty w urzędzie – wszelkie formalności można bowiem dopiąć nie wychodząc z domu. Dodatkowo złożenie deklaracji podatkowej przez Internet jest zdecydowanie szybsze i na pewno bezpieczniejsze niż wysyłanie jej pocztą. Dlaczego zatem wielu Polaków wciąż nie zdecydowało się złożyć deklaracji PIT internetowo? Przede wszystkim przez niewiedzę oraz brak zaufania do tej metody. Chcesz wiedzieć, jak rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną? Oto 4 proste kroki, dzięki którym złożyć PIT przez Internet!

 1. Ściągnij program do rozliczeń

Aby rozliczyć swój PIT drogą elektroniczną, potrzebne będzie zaopatrzenie się w specjalny program komputerowy do wypełniania deklaracji podatkowych. W sieci znajduje się pełno darmowych aplikacji, które krok po kroku pokazują użytkownikowi, jakie dane wpisać w odpowiednie rubryki. Co najważniejsze – programy te samodzielnie dokonują obliczeń i zdecydowanie przyspieszają proces wypełniania PIT-ów. Oprócz tego pozwalają one wysłać gotowe zeznanie do elektronicznej platformy podatkowej. Oczywiście istnieje również możliwość samodzielnego wypełniania PIT-u bez pomocy zewnętrznych programów. Aktywne formularze można pobrać ze strony ministerstwa finansów. 

2. Przygotuj dokumenty

Do poprawnego wypełnienia elektronicznego PIT-u konieczne będzie skorzystanie z kilku dokumentów (dostępnych tu). Warto przygotować sobie wcześniej dowód osobisty, otrzymany od pracodawcy PIT-11 oraz zeszłoroczną deklarację podatkową. Ta ostatnia posłuży poniekąd zweryfikowaniu autentyczności podanych przez nas danych. Złożenie zeznania podatkowego przez Internet nie wymaga od nas posiadania specjalnego elektronicznego podpisu. Aby potwierdzić naszą tożsamość, wystarczy podać w systemie kwotę przychodu, jaką zadeklarowaliśmy fiskusowi w roku poprzednim.

3. Uzupełnij wszystkie dane

Bez pośpiechu uzupełnij PIT wszystkimi niezbędnymi informacjami. Przed ich zatwierdzaniem upewnij się, że nie doszło do żadnej, choćby najdrobniejszej pomyłki. Pamiętaj, że wypełniając deklarację za pomocą programu w każdej chwili możesz powrócić do poprzednich etapów i dowolnie zmieniać wprowadzone wartości. Warto przypomnieć, że używając programów komputerowych istnieje możliwość przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

4. Odbierz UPO

Po uzupełnieniu danych należy wysłać swój PIT do systemu e-deklaracje.gov.pl. Jeśli korzystasz z pobranej z sieci aplikacji, powinna ona samoczynnie zaproponować Ci możliwość dostarczenia jej do tej platformy. Niezwykle istotne jest, aby na samym końcu procedury odebrać UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru naszego zeznania podatkowego. Dokument ten zaświadcza, że podatnik wysłał PIT do urzędu skarbowego.

W. Chentkiewicz

PIT

Powiązane artykuły