1 kwietnia wybierzemy ZUS lub OFE

liczenie na kalkulatorze

Już za niespełna miesiąc będziemy mogli zdecydować, czy część z naszych składek ma być odprowadzana na konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym (tzw. II filar), czy zostaną one pozostawione w ZUS-ie. Okienko transferowe otworzy się na trzy miesiące.

liczenie na kalkulatorze

Jest to druga szansa na dokonanie tej zmiany, pierwszą mieliśmy dwa lata temu. Możemy sami zdecydować, czy nasze pieniądze zostaną w ZUS w całości, czy część z nich przetransferować do OFE. Nie jest to duża kwota (mniej niż 3 proc. naszego wynagrodzenia), niemniej jednak warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, bo następna szansa na dokonanie takiej zmiany przyjdzie dopiero za cztery lata.

Właściwym sposobem na zmianę naszej obecnej sytuacji w tej materii jest zwyczajne złożenie oświadczenia do ZUS. Można zrobić to tradycyjnie w okienku w oddziale narodowego ubezpieczyciela, listownie lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych (ZUS PUE). Ważne tylko, by pamiętać, że wnioski składane poza terminem (od 1 kwietnia do 31 lipca 2016) będą odrzucane.

PIT

Powiązane artykuły