Informacje o ZUS E-ZLA podczas Tygodnia Przedsiębiorcy

lekarz

Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie E-ZLA to duże ułatwienie dla osób, które zachorują i będą z tego powodu niezdolne czasowo do pracy. Informacje na ten temat można uzyskać podczas trwających właśnie dni otwartych ZUS pod hasłem Tygodnia Przedsiębiorcy.

lekarz

Do tej pory, pracownik był zobowiązany dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w terminie do 7 dni od daty otrzymania. Wiązało się to oczywiście z różnymi niedogodnościami natury logistycznej. Od 1 stycznia 2016 wejdą w życie elektroniczne zwolnienia lekarskie (ZUS E-ZLA), dzięki którym lekarz nie będzie musiał wypisywać papierowej wersji zwolnienia.

Wszystko będzie odbywać się poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Należy pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięciu pracowników, są zobowiązani do końca roku założyć konto w tym systemie. Dzięki temu, czas potrzebny na wypisywanie zwolnienia przez lekarza znacznie się skróci, a pracodawca będzie mógł od razu sprawdzić na jak długo pracownik dostał zwolnienie, podejrzeć zbiór zwolnień swoich pracowników i wyeksportować te dane do pliku.

Nie oznacza to, że znikną dotychczasowe zwolnienia w formie papierowej. Te będą jeszcze wystawiane do końca 2017 roku, później odejdą do lamusa. Ciekawostką może być fakt, że elektroniczne zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić również poprzez urządzenia mobilne, na przykład podczas wizyty w domu pacjenta.

PIT

Powiązane artykuły