Ile zyskają emeryci i renciści w 2021 roku?

W nadchodzącym 2021 roku emerytury mają wzrosnąć o ok. 4%. Wzrost inflacji może jednak spowodować jeszcze wyższą waloryzację. Kto może liczyć na najwyższe świadczenie? O ile więcej zyskają emeryci?

Waloryzacja polega na odpowiednim przystosowaniu wysokości emerytur i rent do panującej sytuacji w państwie – rosnących dochodów i kosztów utrzymania. Za pomocą tego procesu możliwe jest zachowanie realnej wartości emerytur i rent na przestrzeni lat. Przy waloryzacji uwzględnia się wskaźnik cen i usług, czyli inflację oraz realny wzrost płac. Świadczenia są waloryzowane każdego roku w marcu.

W 2021 roku waloryzacja ma wynieść ok. 4%. Jednak dopiero w lutym 2021 r., gdy będzie znana inflacja z całego roku 2020 dowiemy się czy wskaźnik waloryzacji nie wskoczy na poziom nawet 4,4%. Oznacza to wyższe emerytury i renty. Seniorzy otrzymujący najniższe emerytury będą mieli zapewniony wzrost ich świadczenia o 50 zł. Ci którzy otrzymują najwyższe emerytury (ok. 30 tys. zł) mogą liczyć na podwyższenie świadczenia nawet o ponad 1000 zł.

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ma wynosić tyle samo co minimalna emerytura, zaś ta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 937,50 zł.

PIT

Powiązane artykuły