6 mln wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku przyjął 6,5 mln wniosków w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kwota pomocy to prawie 29 mld zł. Obecnie rusza pomoc z tarczy 6.0.ZUS poinformował o trzech rodzajach świadczeń i usług, które brały największy udział w udzielanej pomocy w ramach Tarczy Anykryzysowej.

Najwyższa była kwota zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne – na ponad 13,1 mld zł. Odroczenia i układy ratalne na ponad 9 mld zł, a świadczenie postojowe na ponad 5,3 mld zł – podał ZUS na Twitterze.

Tuż po wybuchu pandemii wnioski można była składać elektroniczne lub papierowo, ale szybko okazało się, że, by obsłużyć tak dużą ich liczbę, trzeba przejść całkowicie na tryb składania ich przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), co ograniczyło też liczbę błędów. Aktualnie ZUS nadal obsługuje wnioski o pomoc. W ramach Tarczy 6.0 wypłacił pierwszą transzę świadczeń postojowych, a w weekend pierwsi przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłacania składek za listopad 2020 rok.

Z najnowszej tarczy do płatników już trafiło 23,6 tys. wpłat świadczeń postojowych, co tylko pokazuje, że elektroniczny system wnioskowania działa prawidłowo i co więcej – sprawdza się. Dzięki niemu wnioski są znacznie szybciej weryfikowane, a środki szybciej przekazywane. Wnioski można składać przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz za pośrednictwem strony gov.pl. Jak niedawno pisała Interia, w czasie pandemii wzrosła liczba użytkowników PUE ZUS i przekracza już 6 mln.

PIT

Powiązane artykuły