Ojciec – pracownik może skorzystać z uprawnień, które zostały przewidziane w przepisach Kodeksu pracy. Są to:
- część podstawowego urlopu macierzyńskiego, jeżeli mama dziecka zrezygnuje z pozostałej części po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu po porodzie
- dodatkowy urlop macierzyński
- część urlopu macierzyńskiego, jeżeli mama dziecka jest hospitalizowana
- część urlopu macierzyńskiego w przypadku śmierci mamy dziecka
- nowy urlop rodzicielski
- urlop ojcowski
- urlop wychowawczy
- 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 lat
- urlop okolicznościowy, czyli 2 dni zwolnienia z tytułu urodzenia się dziecka.
Co więcej, pracownik, który jest tatą nie może bez swojej zgody być zatrudniany w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, czy w systemie czasu przerywanego. Nie może być także delegowany poza stałe miejsce pracy aż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
Tata, który jest pracownikiem ma także prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego, który przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego mamy dziecka. Wynosi on 2 tygodnie i tata dziecka może go wykorzystać w dowolnym czasie od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 1 roku życia. Może być to więc ten sam czas, w którym mama dziecka korzysta z podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Aby otrzymać urlop ojcowski, trzeba złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić ten wniosek.
Pracownik ma także prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego w przypadku przyjęcia dziecka na wychowania. Czas na jego wykorzystanie to jednak nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia, które orzeka o przysposobieniu, a także do czasy ukończenia przez dziecko 7 roku życia (gdy w stosunku do dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, to termin ten jest wydłużony do ukończenia przez dziecko 10 roku życia).