Ogromne zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w ZUS-ie. Jedna ustawa wprowadzi szereg zmian – projekt przewiduje 27 nowości.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wzięło się za porządkowanie zasad działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I w ramach tego porządkowania pojawi się sporo nowości dla przyszłych i obecnych seniorów. Niektóre na plus, niektóre na minus. I to minus finansowy. – W kilku aspektach jest to prawdziwa rewolucja – mówi Oskar Sobolewski, ekspert Instytut Emerytalnego.

Zmiany w projekcie przewidują m.in.: inne zasady przeliczania świadczeń dla pracujących emerytów, nowy domyślny sposób wypłacania renty i emerytury, ułatwienia dla spóźnialskich przedsiębiorców, ale również ostrzejsze zasady dla tych, którzy nienależnie pobrali jakiekolwiek pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A do tego dane ubezpieczonych w ZUS-ie będą mogły przeglądać ABW i CBA.

Projekt ustawy trafił już do konsultacji międzyresortowych. Zakład zakłada, że całość procesu legislacyjnych zakończy się do połowy roku 2021.

Od 2022 r. wszystkie nowe renty i emerytury będą wypłacane drogą elektroniczną, czyli bezgotówkowo na konto bankowe seniora. O możliwość dostarczenia świadczenia przez listonosza trzeba będzie wnioskować. Będzie to jednak możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i po zgodzie wydanej przez ZUS.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dowodzi, że seniorzy mogą korzystać z tzw. rachunku podstawowego, który musi mieć w ofercie każdy bank. To podstawowa, niemal goła oferta, która nie wiąże się jednak z żadnymi opłatami.

PIT

Powiązane artykuły