W kraju przybywa stulatków – statystyki ZUS

W Polsce ok. 2,2 tys. osób, które osiągnęło słuszny wiek 100 lat, pobiera emeryturę honorową. Liczba stulatków w kraju wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 300 osób.


Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski informuje, że wysokość dodatkowej emerytury co roku jest na nowo obliczana.

„Po ukończeniu 100 lat emeryci i renciści z ZUS, ale także z KRUS, otrzymają tak zwane świadczenie honorowe. To pieniądze wypłacane dożywotnio, co miesiąc, w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Ta kwota bazowa zależy od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Od pierwszego marca 2021 r. stulatkowie otrzymają świadczenie wysokości ponad 4,5 tys. zł (brutto)” – wskazuje rzecznik.


By móc korzystać z dodatkowego świadczenia seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku do Zakładu. Pracownicy ZUS sami zajmują się formalnościami. Inaczej jednak wygląda to w przypadku osób, które przed ukończeniem 100 lat nie pobierały żadnego świadczenia.


„Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i przedstawić dokument potwierdzający ich datę urodzenia” – tłumaczy Żebrowski.


Wśród stulatków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety; stanowią około 85 proc. populacji.

PIT

Powiązane artykuły