Codziennie ilość zarażeń na 2019-nCoV w Europie ulega zwiększeniu. Ryzyko zachorowania jest naprawdę spore – co w takim razie w sytuacji, gdy po wykryciu obecności wirusa lekarz bądź inspektor sanitarny zadecyduje o zastosowaniu kwarantanny? W przypadku podjęcia działań leczniczych decyzja któregoś z opisanych wyżej podmiotów jest wiążąca, by otrzymać zasiłek chorobowy. W sytuacji, gdy kwarantanna obejmuje dziecko pracownika, wówczas jest to podstawa, by ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Należy jedynie pamiętać o przedstawieniu dokumentacji medycznej dla swojego pracodawcy. Na uwagę zasługuje fakt, iż kwarantannie może zostać poddana każda osoba znajdująca się na…
Więcej...Miesiąc: luty 2020
Od marca szykują się utrudnienia we wrocławskim oddziale ZUS
Już za parę dni mieszkańcy Wrocławia chcąc załatwić sprawy urzędowe w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Reymonta będą zmuszeni udać się do pozostałych oddziałów w mieście. Od marca bowiem cały obiekt, jak również otaczający go teren ulegną gruntownej modernizacji. Według pierwszych ustaleń przebudowa ma zająć blisko dwa lata. Jak tłumaczą urzędnicy gruntowny remont był potrzebny już od dawna – obecnie ograniczona przestrzeń budynku uniemożliwia sprawną obsługę petentów. Teren urzędu ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – modernizacji i przeglądu wymaga też instalacja elektryczna i grzewcza. Z drugim marca pracownicy…
Więcej...L4 jako pomysł na urlop? To się nie opłaca
Pomimo dużej świadomości Polaków, wciąż powszechnym zjawiskiem jest naciąganie rzeczywistości – mowa oczywiście o zasiłku chorobowym, który jest pobierany w sposób bezprawny. Kto zatem ma prawo skonfrontować dokumentację medyczną z rzeczywistością? Podmiotów jest kilka, bowiem oprócz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prawo zezwala na przeprowadzenie kontroli bezpośrednio pracodawcy – koniecznym do tego warunkiem jest zatrudnianie minimum dwudziestu osób i posiadanie zdolności do wypłacania środków pieniężnych z tytułu zwolnienia chorobowego. Trzecim podmiotem – w drodze wyjątku są pracodawcy, którzy z własnych środków pokrywają koszty zwolnienia. Co ważne – osoby uprawnione do…
Więcej...Wzrost składek dla małych przedsiębiorstw – powodem skok płacy minimalnej
Osoby, które od niedawna pracują “na własny rachunek” po sześciomiesięcznym okresie ulgowym będą musiały opłacać wyższe składki. Tak zwany preferencyjny ZUS wymaga, by przez kolejne dwa lata po upływie okresu wejściowego uiszczać wyższe opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powód tak wysokich składek jest jeden – wzrost płacy minimalnej. Miesięczny przyrost względem starych kwot wynosi około pięćdziesiąt złotych. Jak nietrudno się domyślić tego typu podwyżki nie spotkały się z entuzjastycznym odbiorem wśród przedsiębiorców. Kwota minimalnego wynagrodzenia w tym roku oscylować będzie w granicach 2600 zł brutto, oznacza to bowiem,…
Więcej...