ZUS – Zagraniczne Urlopy i Szkolenia na Florydzie

ZUS Floryda

Każda firma, która ma problemy z finansami zaczyna ciąć koszta. Jednak nie w przypadku ZUS. Instytucja, która ma ponad 50 miliardowy deficyt i brakuje jej środków na wypłaty świadczeń (mimo rosnących składek), zorganizowała szkolenie na Florydzie!

Nie tak dawno „Włoskie wakacje” urzędników ZUS wywołały wiele kontrowersji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował w Palermo na włoskiej Sycylii tak zwane „Dni Poradnictwa”. Jak się okazuje, na Sycylii się nie kończą ciekawe miejsca które odwiedził ZUS.

ZUS Floryda
Clearwater fot. Wikimedia Commons

Dla przypomnienia, Dni Poradnictwa to projekt oparty na współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Głównym celem projektu są spotkania informacyjne dla Polaków mieszkających za granicą dot. możliwości ubiegania się o renty, emerytury i pokrewne świadczenia w Polsce.
To właśnie w ramach takich spotkań urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spędzili 3 dni na Sycylii.

Według kalendarza, który ZUS udostępnił na swojej stronie, w roku 2015 urzędnicy ZUS odwiedzą łącznie 14 krajów i pokonają ponad 40 000km. Na liście znajdziemy m.in. Stany Zjednoczone i Kanadę, w których urzędnicy ZUS gościli w czerwcu.

Orientacyjna mapa lotów pracowników ZUS w 2015
Orientacyjna mapa lotów pracowników ZUS w 2015 fot. gcmap.com

Lista miast za oceanem w których odbyły się spotkania:
– Ottawa (06.06.2015),
– Montreal (07.06.2015),
– Nowy Jork (09.06.2015),
– New Britain (10.06.2015),
– Garfield (11.06.2015),
– Pompano Beach (13.06.2015),
– Clearwater (15.06.2015).

Spotkania w ramach Dni Poradnictwa za oceanem były zorganizowane we współpracy z polskimi ambasadami w Ottawie i Waszyngtonie oraz konsulatem w Nowym Jorku.

Jak powszechnie wiadomo Stany Zjednoczone to kraj z najliczniejszą Polonią na świecie. Szacuje się, że na chwilę obecną zamieszkuje je ponad 10 mln naszych rodaków. Do największych skupisk Polaków w USA zaliczamy m.in. Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, New York i Seattle.

Miasta w USA z Polonią powyżej 10 tys. mieszkańców:

Miasta w USa z najwyższym współczynnikiem polonii
Miasta z najwyższym współczynnikiem % Polonii fot. epodunk.com

Porównując najliczniejsze skupiska polskich obywateli z miastami, w których odbyły się Dni Poradnictwa uwagę zwracają dwie miejscowości leżące na Florydzie, czyli Clearwater i Pompano Beach.

Plakat ZUS na Florydzie
Plakat promujący Dni Poradnictwa na Florydzie

Według rankingu miejscowości z najliczniejszą Polonią w USA, na Florydzie tylko Jacksonville ma powyżej 10 tys. mieszkańców z polskimi korzeniami i zajmuje dopiero 30 pozycję w całym kraju. Dodać należy, że Jacksonville leży w odległości 356 km od Clearwater i 511 km od Pompano Beach w których ZUS organizował Dni Poradnictwa.

Odległości Clearwater i Pompano Beach od Jacksonville
Odległości Clearwater i Pompano Beach od Jacksonville fot. Google Maps

Jakie więc są kryteria decydujące o wyborze konkretnego miasta i zorganizowania w nim Dni Poradnictwa? Oczywiście na ten temat możemy zaledwie spekulować. Zdecydowanie czynnikiem łączącym Pompano Beach, Clearwater i włoskie Palermo jest ich atrakcyjność pod względem turystycznym.

Spekulacja pozostaje jednak jedynie spekulacją. Faktem natomiast jest, że raporty i kosztorysy działań jakie prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych są trudno dostępne dla opinii publicznej. Dlatego też nie wiadomo, ile kosztuje wyjazd i pobyt urzędników ZUS podczas wykonywania swoich obowiązków w ramach Dni Poradnictwa.

PIT

Powiązane artykuły