ZUS ostrzega przed ofertami szkoleń

pracownik przy maszynie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność w korzystaniu z pomocy firm, które oferują pomoc w sporządzaniu wniosków do projektu poprawy bezpieczeństwa na stanowisku pracy. ZUS przypomina, że bezpłatnie pomagają je wypełniać pracownicy Zakładu.

pracownik przy maszynie

Coraz więcej firm i ośrodków szkoleniowych oferuje szkolenia z pisania wniosków o dofinansowanie zakupu urządzeń i rozwiązań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na stanowiskach pracy w przedsiębiorstwach na terenie naszego kraju. Wykłady mają prowadzić m.in. eksperci z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego oraz przeszkoleni pracownicy ZUS.

Pracownicy CIOP-PIB, jako oceniający składane wnioski, muszą pozostawać bezstronni i nie mogą brać udziału w komercyjnych szkoleniach z ich wypełniania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaleca ostrożność w korzystaniu z takiej pomocy, ponieważ każde miejsce pracy jest inne i każde potrzebuje indywidualnych rozwiązań. Nie da się więc przeprowadzić grupowego szkolenia dla uczestników, pochodzących często z różnych branż.

Warto wiedzieć, że ZUS nie odrzuca źle formalnie wypełnionych wniosków, a jego pracownicy służą bezpłatną pomocą w ich wypełnianiu. Pomoc ekspertów oczywiście się na tym nie kończy, pracownicy narodowego ubezpieczyciela oferują indywidualne konsultacje, doradzą jakie dokumenty są wymagane i udzielą wyczerpujących informacji na temat projektu poprawy bezpieczeństwa w zakładach pracy.

Projekt poprawy bezpieczeństwa ZUS skierowany jest przede wszystkim do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie Polski. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ilości ciężkich wypadków przy pracy, kończących się nierzadko śmiercią pracownika. Najbardziej narażeni wg statystyk są m.in. budowlańcy, osoby pracujące przy obróbce metali czy na produkcji. ZUS oferuje dofinansowanie od 20 do 90 procent inwestycji, a na jeden projekt można dostać nawet pół miliona złotych.

PIT

Powiązane artykuły