Renta dożywotnia w nowej odsłonie

W Polsce oferuje się hipotekę odwróconą w dwóch modelach. Pierwszy to renta dożywotnia oferowana m.in. przez fundusze hipoteczne, z która jako profesjonalna usługa pojawiła się 2008 roku. Drugi to odwrócony kredyt hipoteczny, czyli usługa, którą mogłyby oferować banki, gdyby zdecydowały się wprowadzić to rozwiązanie.

Jak informuje portal biznes.interia.pl największy i najstarszy fundusz hipoteczny w Polsce chce iść tropem zagranicy i zróżnicować oferowaną rentę dożywotnią pod kątem potrzeb senioralnych. Na razie zaczyna szereg badań konsumenckich.

Z badań wyciągnięto już takie wnioski jak: po pierwsze – seniorzy chcieliby otrzymywać świadczenia w wysokości kilku tysięcy miesięcznie. Po drugie – interesuje ich jednorazowa duża wypłata pieniężna „na start”. Po trzecie – są zainteresowani dodatkowymi benefitami np. pakietem darmowej opieki medycznej, ubezpieczeniem mienia, usługami typu assistance.

Z danych ZBP wynika, że blisko 90 proc. polskich seniorów posiada na własność nieruchomość np. mieszkanie lub dom. To dużo, zwłaszcza w porównaniu z Europą. W Polsce własne lokum wciąż stanowi o bezpieczeństwie materialnym. Mieszkanie może być też dobrym zabezpieczeniem na starość.

Coraz większa liczba osób decyduje się na przekazanie prawa własności do nieruchomości w zamian za świadczenia pieniężne lub opiekę. Tylko w 2020 roku – jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości – zawarto ponad 13 tys. umów o dożywocie regulujących takie transakcje.

Dziś dostrzegamy coraz większe zainteresowanie ofertą wśród właścicieli domów, a przecież to zupełnie inna grupa docelowa, która, de facto, może liczyć na dużo wyższe świadczenia pieniężne – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Przypomnijmy, że wysokość renty dożywotniej zależy nie tylko od płci i wieku beneficjenta, ale przede wszystkim od wartości posiadanej nieruchomości.

– Aby zbadać oczekiwania właścicieli domów rozpoczęliśmy cykl badań konsumenckich. Okazało się, że są to osoby, które chciałyby otrzymywać świadczenia pieniężne w przedziale od 1 tys. do nawet 4 tys. złotych miesięcznie, pojawiały się nawet głosy wskazujące wyższe kwoty. Jednocześnie są to osoby posiadające bardzo duże nieruchomości, najczęściej domy jednorodzinne lub wielorodzinne, których wartość pozwala na otrzymywanie świadczeń w tych kwotach – dodaje Robert Majkowski.

Z badania konsumenckiego przeprowadzonego w kwietniu br. przez Fundusz Hipoteczny DOM wynika, że tylko co dziesiąty senior byłby usatysfakcjonowany świadczeniami pieniężnymi w wysokości 500-800 zł.

Aż 22 proc. respondentów chciałoby otrzymywać 1-2,5 tys. zł miesięcznie, a 16 proc. byłoby zadowolonych z wypłat w wysokości 3-4 tys. zł miesięcznie. Pojawiały się głosy za kwotą 5-7 tys. zł (5 proc. ankietowanych) a nawet 20 tys. zł (5 proc. ankietowanych). Jednocześnie aż 61 proc. badanych uznało, że ważniejsza jest dla nich większa wypłata jednorazowa, ale niższe wypłaty miesięczne.

PIT

Powiązane artykuły