Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe w UK?

Inwestycja w dobrze dobraną polisę ubezpieczeniową to sposób na zabezpieczenie naszych finansów na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Brytyjski rynek ubezpieczeniowy daje nam w tej kwestii mnóstwo możliwości — wśród licznych dostępnych wariantów znajdziemy ubezpieczenia indywidualne i dla firm. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek chorób krytycznych, utraty pracy, czy też objąć ochroną nieruchomość, sprzęt firmowy czy samochód. Tak duża różnorodność daje nam ogromną swobodę wyboru opcji, która najlepiej odpowiada naszym aktualnym oczekiwaniom. W tym momencie warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że mimo że większość z ofert, na jakie trafimy, dotyczy ubezpieczeń dobrowolnych, istnieją również wyjątki od tej reguły. W Wielkiej Brytanii podobnie jak w Polsce znajdziemy też polisy objęte obowiązkiem prawnym. Oznacza to, że jeżeli spełniamy określone w przepisach wymogi, jesteśmy prawnie zobowiązani do wykupienia danej polisy. Jakie to ubezpieczenia?

Ubezpieczenie samochodu

Niezależnie od tego, czy z auta korzystamy w celach prywatnych, czy służbowych, każdy samochód na brytyjskich drogach musi być objęty ważnym ubezpieczeniem. Wykupienie polisy jest więc jednym z podstawowych obowiązków każdego kierowcy na Wyspach. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wpływu na to, jakie ubezpieczenie wybieramy. Prawo określa jedynie, że musimy posiadać ważną polisę ubezpieczenia auta na poziomie Third Party — jest to najmniejszy zakres ochrony z dostępnych na rynku opcji. Decyzja o tym, którą ofertę wybierzemy i czy postanowimy zainwestować w rozszerzoną ochronę (Third Party, Fire and Theft albo Comprehensive) leży jednak całkowicie po naszej stronie.

Ubezpieczenie OC firmy (Employers’ Liability)

Jeśli chodzi o ubezpieczenia biznesowe świetnym przykładem polisy obowiązkowej jest Employer’s Liability Insurance, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Obowiązkiem jego wykupienia objęci są wszyscy pracodawcy. Ten rodzaj ochrony pozwala zabezpieczyć finanse firmy na wypadek roszczeń pracowników związanych z chorobami lub wypadkami, do których doszło w wyniku pełnienia przez nich obowiązków służbowych.

Znalezienie dobrego ubezpieczenia nie musi być trudne!

Dla wielu osób konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej to spory stres — różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami nie zawsze są oczywiste, szczególnie dla osób, które nie orientują się dobrze w tej tematyce. Na szczęście istnieją proste sposoby na ułatwienie sobie tego zadania! Wystarczy, że zamiast samodzielnie przeglądać każdą ofertę, udamy się po poradę do specjalisty ds. ubezpieczeń. Dodatkowym ułatwieniem dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jest możliwość skorzystania z takiego wsparcia po polsku, co eliminuje również problem bariery językowej i sprawia, że zrozumienie szczegółów umowy nie będzie stanowiło trudności. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy stwierdzić, że ubezpieczenie się w UK wcale nie musi być dla nas bardziej skomplikowane niż polskie ubezpieczenie samochodu czy firmy!

PIT

Powiązane artykuły