Data 5 lipca 2016 z pewnością na długo zapadnie w pamięci wielu tegorocznych maturzystów, bowiem to właśnie wtedy ogłoszono wyniki egzaminu dojrzałości. Można je było zobaczyć poprzez zalogowanie się na stronę OKE.
Mimo, że tegoroczni maturzyści największy stres mają już za sobą, to jednak wielu z nich stoi właśnie u progu podjęcia ważnej życiowej decyzji, jaką jest wybór przyszłej drogi zawodowej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy mini poradnik na temat popularnych kierunków studiów na rok 2016/17.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce
Zacznijmy od rankingów. Które kierunki studiów cieszą się obecnie największą popularnością? Jakie są perspektywy po ukończeniu takich studiów? Portal edulandia.pl opublikował niedawno ciekawy artykuł na ten temat. Okazuje się, że absolutnym numerem 1 wśród młodych ludzi jest w dalszym ciągu Informatyka. W samym tylko ubiegłym roku aż 30 tysięcy maturzystów aplikowało właśnie na te studia. Cóż, trudno im się dziwić, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT wciąż wzrasta i wygląda na to, że to nie oni szukają pracy, ale to praca szuka ich. Jeśli interesują Was nauki ścisłe, warto rozważyć właśnie ten kierunek. Z pewnością jeszcze przez długie lata będzie on na topie.
Wysoko w rankingach uplasowało się również Prawo oraz Zarządzanie. Na oba te kierunki w 2014 roku aplikowało około 20 tysięcy maturzystów. Wybieramy Prawo nie tylko kierując sięprestiżem, jaki łączy się z byciem prawnikiem. Zdobywamy tutaj także specjalistyczną wiedzę, której nie da się przyswoić podczas kursów albo szkoleń.
Zarządzanie to kolejny kierunek, który odpowiada na zapotrzebowania dzisiejszego rynku pracy. Wystarczy spojrzeć na oferty ogłoszeń – co rusz jakaś firma albo korporacja poszukuje specjalisty od zarządzania projektami czy zasobami ludzkimi.
Jakie kierunki uplasowały się na kolejnych miejscach? Oto niektóre z nich: Ekonomia, Budownictwo, Finanse, Automatyka i Robotyka. Wniosek zatem nasuwa się sam: Prym obecnie wiodą raczej kierunki ścisłe.
Dyplom to nie wszystko
Pamiętajmy, że dzisiejsi pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na CV i wiedzę teoretyczną kandydata. Najczęściej trzeba się jeszcze wykazać kwalifikacjami i popartą faktami wiedzą praktyczną. Wspinanie po szczeblach kariery nie zawsze rozpoczyna się łatwo i przyjemnie. Chyba, że jest się dzieckiem lotto-milionera i są dla nas na starcie otwarte wszystkie możliwe zawody marzeń. Nie każdy jednak ma to szczęście.
A mówiąc już całkiem poważnie – O czym warto pomyśleć w czasie trwania studiów? Przede wszystkim zadbajmy o swój wszechstronny rozwój. To, że prym wiodą teraz przedmioty ścisłe, nie oznacza, że bez znaczenia jest np. znajomość języków obcych. Oprócz kursów doszkalających i rozwijających nasze zainteresowania, warto pomyśleć jeszcze o wszelkiego rodzaju praktykach. Chociaż często wypłaty nie są współmierne do włożonego w taką pracę wysiłku, to jednak na dłuższą metę udokumentowane doświadczenie zawodowe w wieku 23-25 lat zawsze nam się opłaci.
Ponadto wiele słyszy się ostatnio o modzie na rozwijanie tzw. kompetencji miękkich. Warto zadbać, by nasze przyszłe CV zawierało choćby kilka pozycji z następującej listy: kreatywność, umiejętność zarządzania czasem, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. To tylko niektóre z nich. Wystarczy w jakiś wolny weekend udać się na dwudniowe szkolenie, aby dowiedzieć się wielu praktycznych informacji, które będą mile widziane podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.
Na szczęście na poszukiwanie pracy tegoroczni maturzyści mają jeszcze wiele czasu. Wszystkim idącym w tym roku na studia życzymy przyjemnych wakacji oraz udanego startu na wymarzonym kierunku studiów w październiku.