Jak wyeksponować siebie w CV?

Twoje CV pokazuje nie tylko, jakie masz doświadczenie, ale także jakim człowiekiem jesteś. Jak to możliwe? Przeczytaj!

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – głosi znane polskie przysłowie. I często w przypadku ubiegania się o nową posadę, trzeba mieć tego świadomość. Skoro pierwszym Twoim kontaktem z nową firmą jest przesłane do niej CV, warto pokazać w nim siebie z jak najlepszej strony. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak napisać dobre CV?

Po pierwsze, pamiętaj o podstawowych elementach CV. Musi się w nim znaleźć:

  • imię i nazwisko
  • dane kontaktowe – inaczej pracodawca nie będzie miał szansy kontaktu z Tobą
  • informacje o wykształceniu (od etapu szkoły średniej)
  • informacje o doświadczeniu zawodowym.

Dodatkowo wpisz do CV poziom znajomości języków obcych, zainteresowania i pasje oraz dodatkowe umiejętności.

Tworząc CV możesz otworzyć pusty plik w wordzie, albo skorzystać z dostępnych w Internecie szablonów. To właśnie tam natrafisz na najlepszy kreator życiorysów.

Wyeksponuj siebie w CV

Zastanawiasz się pewnie jak to zrobić, by wyróżnić się z tłumu i jak najlepiej wyeksponować siebie w CV. Wystarczy, że będziesz podążał za kilkoma podstawowymi zasadami, a zdecydowanie zgarniesz jak najlepsze opinie o sobie, zanim jeszcze spotkasz się z pracodawcą lub rekruterem na pierwszej rozmowie.

Odpowiednie zdjęcie do CV

Po pierwsze – nie zmarnuj potencjału i nie zepsuj efektu złym zdjęciem. Jakie zdjęcie jest najlepsze do CV? Na pewno nie to z imprezy, ani z wakacji. Nie sprawdzą się więc zdjęcia w stroju kąpielowym albo jako wycinek zdjęcia grupowego. Poświęć odrobinę uwagi temu elementowi i sfotografuj się w profesjonalnym punkcie lub po prostu poproś kogoś, by zrobił Ci zdjęcie twarzy na jasnym (najlepiej białym) tle. Może być ono nieco neutralne lub nudne, ale z pewnością rekruter nie odrzuci Cię już za samo zdjęcie.

Pokaż swoją ścieżkę zawodową

Konstruując CV, nie tylko zrób listę doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim pokaż zależności i rozwój Twojej kariery. Pisz, co należało do Twoich obowiązków na konkretnych stanowiskach. Ważnym punktem są dodatkowe umiejętności i kwalifikacje. Jeśli skończyłeś wartościowy kurs, koniecznie go dopisz – na pewno w oczach rekrutera zyskasz kilka punkcików.

Pisz „językiem korzyści”

Czym jest język korzyści? W kontekście CV, to zasada, która mówi o tym, by pochwalić się swoimi zawodowymi sukcesami. Jeśli dzięki Tobie w firmie wprowadzono innowacje, ułatwienia, coś się zmieniło lub poprawiło – koniecznie daj znać pracodawcy jaki jesteś skuteczny w działaniu.

Kreatywne CV pokazuje kreatywnego człowieka

Na koniec pamiętaj o odpowiedniej formie CV. Jeśli stworzysz kreatywne CV, pokażesz siebie jako człowieka kreatywnego, a to często u pracodawcy liczy się bardziej, niż same umiejętności czy doświadczenie. Idź więc z duchem czasu i podążaj za trendami.

PIT

Powiązane artykuły