Komu może zostać wypłacona emerytura lub renta po zmarłej osobie?

W przypadku śmierci świadczeniobiorcy ustaje jego prawo do świadczeń. Jak podaj rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Katarzyna Krupicka: „jeśli była to emerytura/renta należna za miesiąc, w którym emeryt/rencista zmarł (bez względu na dzień miesiąca) wtedy ZUS, na wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie”.

Za niezrealizowane świadczenie uznaje się świadczenie, do którego zmarł był uprawniony przed śmiercią, ale zostało ono pobrane. Jeżeli ZUS otrzymał informację o śmierci i nie wypłacił świadczenia, niezrealizowane świadczenie może zostać wypłacone członkom rodziny. Kto może starać się wypłatę takiego świadczenia?
• w pierwszej kolejności – mąż, żona lub dzieci zmarłego, jeśli prowadziły z nim wspólne gospodarstwo domowe,
• drugiej kolejności – małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego (w razie braku małżonka, dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe),
• w trzeciej kolejności – inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej lub ci, na których utrzymaniu pozostawała osoba zmarła, w razie braku wymienionych wyżej małżonka i dzieci.

PIT

Powiązane artykuły