Skąd pozyskiwać pracowników budowlanych?

W Polsce istnieje duży problem z niedoborem pracowników budowlanych. Stąd wielu właścicieli firm stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest znalezienie odpowiednich osób na nieobsadzone stanowiska. Podpowiadamy, jak pozyskać ręce do pracy i jakie podmioty mogą pomóc w przeprowadzeniu rekrutacji.

Zamieszczanie ofert pracy w Internecie

Umieszczanie ogłoszeń o pracę w Internecie to obecnie najpopularniejszy sposób na pozyskanie pracowników budowlanych. Oferta pracy powinna zawierać informacje o:

  • wymaganiach, kwalifikacjach, umiejętnościach oraz doświadczeniu, jakie powinien posiadać kandydat na dane stanowisko;
  • typie umowy, na podstawie której wybrana osoba zostanie zatrudniona;
  • stawce godzinowej, tygodniowej lub miesięcznej;
  • stanowisku pracy — opis powinien być precyzyjny i zwięzły;
  • miejscu i godzinach pracy;
  • terminie rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych;
  • sposobie skontaktowania się z rekruterem.

Należy też wspomnieć o benefitach pracowniczych np. darmowym dojeździe do pracy. Dzięki temu można w skuteczny sposób wyróżnić się na tle konkurencji. Ważne jest też to, aby pisać w sposób zrozumiały i unikać korporacyjnego języka.

Gotowe ogłoszenie należy zamieścić na portalach ogłoszeniowych i serwisach społecznościowych. W mniejszych miejscowościach dobrym wyborem mogą być lokalne serwisy albo kanały offline np. ogłoszenia w prasie lub tablice na targach i giełdach pracy. 

Podtrzymywanie kontaktu z najlepszymi byłymi pracownikami

Szybka rekrutacja pracowników budowlanych jest możliwa nie tylko przez Internet. Warto podtrzymywać relacje z dobrymi byłymi pracownikami. Przed ich odejściem z firmy należy wymienić się numer telefonu i e-mailem oraz wysyłać im co jakiś czas aktualne oferty pracy. To opłacalne rozwiązanie, ponieważ były członek zespołu zna firmę i stanowisko pracy. Nie trzeba będzie tracić pieniędzy i czasu na jego wdrożenie. Poza tym może znać kogoś, kto będzie chętny do pracy i ma odpowiednie kwalifikacje. Ponadto zawsze może być zainteresowany wykonaniem jakiegoś zlecenia po godzinach.

Rekrutacja pracowników budowlanych przez agencję pracy

Sprawna i szybka rekrutacja pracowników budowlanych jest możliwa, dzięki pomocy agencji pracy tymczasowej i stałej. W takiej firmie zatrudnieni są specjaliści, którzy doskonale znają specyfikę rynku pracy oraz metody skutecznego pozyskiwania fachowców i niewykwalifikowanych robotników. Mogą pomóc w znalezieniu pracownika tymczasowego na nagle zwolnione stanowisko lub odpowiednią osobę do stałej współpracy.

To korzystne rozwiązanie jeszcze z kilku powodów takich, jak to, że to agencja podpisuje umowę z pracownikiem i bierze odpowiedzialność za prowadzenie stosownej dokumentacji.

Rekrutacja pracowników budowlanych jest łatwiejsza dla konkurencyjnych firm

Skuteczna rekrutacja pracowników budowlanych zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest konkurencyjna stawka wynagrodzenia. Warto też postarać się o benefity dla osób zatrudnionych. Muszą być one dopasowane do grupy docelowej i profilu kandydata. Tylko wówczas będą atrakcyjnie i przyczynią się do zwiększonego zainteresowania pracą w danej firmie.

PIT

Powiązane artykuły