Ostatnia chwila na rozliczenie podatku

Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym zostało już bardzo mało czasu. Ostateczny termin mija 30 kwietnia. Wszystkim osobom, które jeszcze nie złożyły stosownych dokumentów zachęcamy do rozliczenia się drogą elektroniczną.

E-deklaracja bo o tej właśnie metodzie mowa, to najnowocześniejsze rozwiązanie oferowane płatnikom przez Ministerstwo Finansów. Wypełnienie i wysłanie ePIT-u odbywa się za pośrednictwem stosownej aplikacji. Przygotowana została ona tak aby ułatwić podatnikom rozliczanie się ze Skarbem Państwa tak jak tylko jest to możliwe. Program bezpłatnie pobrać można z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Finansów. Po zainstalowaniu aplikacji, wybieramy formularz podatkowy, który nas interesuje i przystępujemy do jego wypełniania. Warto tu nadmienić, że aktualnie platforma e-deklaracji umożliwia wypełnienie ponad 40 różnych formularzy wraz z odpowiadającymi im załącznikami. Stanowi to praktycznie większość dostępnych dokumentów urzędowych więc automatycznie pozwala to na rozliczenie się w ten sposób praktycznie każdej osobie fizycznej.

Wypełniając e-dokument uwagę przykuwa sam proces albowiem został on podzielony na etapy. Umożliwia to wyeliminowanie większości prosty błędów pojawiających się w ich papierowych odpowiednikach. Do najczęstszych błędów zaliczamy : pominięcie obowiązkowych rubryk dokumentów, błędne wprowadzenie danych oraz niewłaściwie wyliczone wartości podatku. Wszystkie te pomyłki są eliminowane przy elektronicznym wypełnianiu wniosku. Dzieje się tak dlatego, że użytkownik kolejno proszony jest o wprowadzenie danych odpowiadającym poszczególnym rubrykom. Wysłanie wniosku jest równie proste jak jego wypełnienie. Odbywa się to automatycznie, zaraz po wypełnieniu i zatwierdzenie formularza przez użytkownika. Procedura ta jest o tyle wygodna, że aplikacja sama wysyła wniosek do odpowiedniego Urzędu Skarbowego na podstawie numeru NIP płatnika. W ramach potwierdzenie płatnik na podany w formularzy adres e-mail otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, dokument potwierdzający złożenie deklaracji drogą elektroniczną w terminie.

Dodatkową korzyścią związaną z rozliczaniem się drogą elektroniczną jest fakt, że deklaracje te są szybciej rozliczane niż ich papierowe odpowiedniki ponieważ w momencie ich nadania wprowadzane są do systemu. Dzięki temu płatnik składający PIT za pośrednictwem e-deklaracji szybciej odbierze nadpłacony podatek.

PIT

Powiązane artykuły