Co zrobić, gdy zasiłek rehabilitacyjny nie wystarcza na niezbędne leczenie?

Wypadki chodzą po ludziach, zwłaszcza w miejscach pracy. Jednak zazwyczaj nie tylko są bolesne, ale również i kosztowne. Okazuje się, że nie zawsze przyznany zasiłek rehabilitacyjny wystarcza na całkowite wyzdrowienie. Dlatego też warto jest wówczas zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu. Aby go jednak otrzymać niezbędna jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwość spłaty kredytu przez kredytobiorcę w określonym terminie wraz z naliczonymi odsetkami. Na stronach internetowych – na przykład na stronie Comperia.pl: http://www.comperia.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej.html – odnaleźć można kalkulator umożliwiający szybkie obliczenie zdolności kredytowej. Kalkulatory tego rodzaju bazują przede wszystkim na takich danych, jak dochód brutto, bądź netto kredytobiorcy, wysokość spłacanych rat kredytu, opłaty za mieszkanie oraz koszty życia, odprowadzane składki, czy też czas, na jaki chce się zaciągnąć dany kredyt.

Zdolność kredytowa zależna jest nie tylko od wysokości dochodu, ale również jego źródła. Wpływać na nią może także wiek potencjalnego kredytobiorcy, czy też dodatkowe zabezpieczenia kredytu, którymi mogą być na przykład nieruchomości będące własnością osoby zaciągającej zobowiązanie. Bez znaczenia nie pozostaje również długość okresu zatrudnienia osoby ubiegającej się o kredyt – im jest dłuższy, tym większe szanse na zdobycie danego kredytu. Odwrotnie natomiast wygląda to w przypadku wielkości rodziny – im większa rodzina, a więc im więcej osób na utrzymaniu potencjalnego kredytobiorcy, tym mniejsze szanse na to, że uzyska on dany kredyt.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową można mnożyć i wymieniać. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od banku, w jakim chce się zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie. To właśnie dany bank określa, czy potencjalny kredytobiorca jest rzetelnym dłużnikiem i czy będzie on w stanie spłacić zaciągnięty dług wraz z odsetkami w umówionym terminie mimo swoich dotychczasowych zobowiązań. Nie należy się więc zniechęcać, jeśli w danym banku udzielono odmowy przyznania kredytu.

PIT

Powiązane artykuły