ZUS odroczy składki dla poszkodowanych przedsiębiorców

Niestety, w związku z rozwijającą się sytuacją wirus COVID-19 jest czynnikiem generującym spore straty w wielu polskich przedsiębiorstwach. Problem dotyczy głównie firm z branży turystycznej, przewozowej oraz licznych przedsiębiorstw organizujących imprezy masowe. Odwoływane usługi oraz przestoje generują ze sobą duże straty finansowe. Pomocą może być polski rząd, który szykuje kilka pomocnych rozwiązań.

W zanadrzu rząd oferować będzie terminowe zawieszenie comiesięcznych składek oraz pozostałych płatności. Kolejną deską ratunku są liczne dofinansowania oraz kredyty dla przedsiębiorców. Jak więc skorzystać z pomocy?

Każdy przedsiębiorca, który ma trudności z opłaceniem należności może, a nawet powinien wystosować wniosek wraz z dokumentacją potwierdzającą konieczność odroczenia płatności. W przypadku dojścia do porozumienia ZUS zawrze umowę, która pozwoli na zmianę terminu płatności. Co ważne – w tym wypadku brak jakichkolwiek odsetek – organ zakłada jedynie jednorazową opłatę prolongacyjną. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że ZUS pozwoli na odroczenie bieżących i przyszłych składek. Następne rozwiązanie to rozbicie kwot na raty, ta by możliwie jak najmniej dotkliwie obciążać tym przedsiębiorce. Również Bank Gospodarstwa Krajowego opracowuje specjalną ofertę, która pozwala zachować ciągłość finansową. Mowa o tanich pożyczkach, które zasilą konta firmowe.

Najbliższe tygodnie będą miały ogromne znaczenie dla kondycji polskiej gospodarki. Warto więc monitorować komunikaty ze strony rządu.

 

 

 

PIT

Powiązane artykuły