Czy warto kupić samochód w leasingu na początku roku?

Branża leasingowa zwykle przeżywa największy „boom” pod koniec każdego roku kalendarzowego. Wielu przedsiębiorców decyduje się na finansowanie samochodów właśnie w tym okresie, aby obniżyć koszty podatkowe. Czy w takim razie leasing na początku nowego roku ma sens? Sprawdź, dlaczego warto rozważyć podpisanie umowy w styczniu lub w lutym.

Confient smiling bussinesman in suit driving his car

Leasing samochodu – co warto wiedzieć?

Zanim skorzystasz z leasingu, przede wszystkim sprawdź, na czym dokładnie polega taka forma finansowania i jakie konkretnie może dać ci korzyści. Samochód w leasingu najczęściej biorą przedsiębiorcy (właśnie z racji korzyści podatkowych), ale niektóre firmy oferują taką formę finansowania także osobom fizycznym. Wówczas mowa o leasingu konsumenckim.

Na czym polega leasingowanie pojazdu?

Jest to forma finansowania, która umożliwia korzystanie z pojazdu bez konieczności jego zakupu za gotówkę czy na kredyt. Osoba lub firma, nazywani leasingobiorcami, płacą ustaloną miesięczną opłatę za użytkowanie samochodu przez określony czas. Po zakończeniu umowy auto najczęściej można wykupić za konkretną kwotę.

Poznaj główne pojęcia związane z leasingiem samochodu.

  • Umowa leasingowa – leasingobiorca i firma leasingowa zawierają umowę, która określa warunki, takie jak okres leasingu, miesięczna opłata, limit przebiegu, zobowiązania dotyczące utrzymania pojazdu, zasady wykupu itp.
  • Opłata wstępna – zwykle jest wymagana wpłata własna w ustalonej wysokości.
  • Okres leasingu – umowa określa czas, w którym leasingobiorca będzie korzystał z samochodu. Standardowy okres leasingu wynosi od 24 do 60 miesięcy, ale może być inny – dostosowany do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy.
  • Miesięczna rata leasingowa – podmiot korzystający z pojazdu płaci regularne miesięczne raty, które obejmują opłatę za korzystanie z pojazdu, a także koszty związane z finansowaniem.
  • Wykup – po zakończeniu okresu leasingu leasingobiorca zwykle ma możliwość wykupienia pojazdu za cenę, która została z góry ustalona w umowie.

Co ważne, każda umowa leasingowa może mieć nieco inne warunki. Leasingodawca może także kształtować swoją ofertę na własnych zasadach. Zanim podpiszesz umowę i weźmiesz w leasingu samochód na raty w Toyota Bank, upewnij się, że jest ona dla ciebie korzystna i opłacalna.

Leasing na początku roku – czy warto?

Moment, w którym zdecydujesz się na podpisanie umowy leasingu, ma znaczenie. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na to w ostatnich miesiącach roku. Wynika to z możliwości osiągnięcia pewnych korzyści podatkowych. Jeśli opłata wstępna zostanie zapłacona przed 31 grudnia, firma będzie mogła wliczyć ją w całości w koszt uzyskania przychodu jeszcze w „starym” okresie rozliczeniowym.  

Właśnie dlatego oferty leasingodawców cieszą się największą popularnością pod koniec roku. Czy zatem branie auta w leasing w styczniu lub w lutym jest pozbawione sensu? Oczywiście, że nie. Optymalizacja podatkowa to tylko jeden z aspektów, które wpływają na opłacalność danej oferty. Jest ich znacznie więcej, dlatego jeśli planujesz leasing, niekoniecznie umowa pod koniec roku da ci największe oszczędności.

Jak wspomniano, spory ruch w branży leasingowej można zaobserwować w listopadzie i w grudniu. Ma to jednak pewne negatywne konsekwencje dla klientów. Co nie powinno dziwić – większy popyt oznacza wyższe ceny. Wzrost marż jest więc charakterystyczny właśnie dla końca roku. Warto jednak podkreślić, że mowa o średniej tendencji wzrostowej – nie każda oferta w tym okresie będzie mniej opłacalna.

Dlaczego początek roku może być dobrym momentem na leasing?

  • Nowe modele w ofercie – wiele firm leasingowych wprowadza nowe modele samochodów właśnie na początku roku. Wybierając leasing w tym okresie, masz szansę skorzystać z najnowszych technologii czy funkcji pojazdów.
  • Planowanie budżetu firmy – na początku roku sporo firm ustala swoje budżety na kolejne miesiące. Wybierając leasing samochodu w tym okresie, możesz dostosować koszty związane z pojazdem do planowanych wydatków w perspektywie rocznej. Dla wielu firm pierwsze miesiące roku to również początek nowego okresu rozliczeniowego. Leasing samochodu w styczniu czy lutym może ułatwić zarządzanie kosztami związanymi z pojazdem.
  • Negocjacje warunków – firmy leasingowe mogą być bardziej elastyczne na początku roku, ponieważ starają się zdobyć nowych klientów. To daje potencjalnym leasingobiorcom szansę na lepsze warunki negocjacyjne.

Dlaczego jeszcze początek roku to dobra pora na leasing?

Atrakcyjne wyprzedaże na początku roku

Argumentem przemawiającym za skorzystaniem z leasingu na początku roku mogą być atrakcyjne wyprzedaże roczników oraz inne akcje promocyjne, które leasingodawcy planują zwykle na styczeń i luty.

W tym okresie ruch w firmach leasingowych jest nieco mniejszy. Zachęcają więc klientów do skorzystania z ich oferty za pomocą obniżek czy promocyjnego oprocentowania. Warto z tego korzystać. W ten sposób można stać się użytkownikiem wymarzonego auta na znacznie lepszych warunkach niż standardowo.

Pamiętaj jednak, że mowa tu o ogólnych tendencjach na rynku. Każda oferta ma specyficzne warunki. Jeśli chcesz jak najwięcej zyskać, zorientuj się, jakie opcje są do twojej dyspozycji – która firma oferuje najlepsze zasady współpracy oraz gdzie skorzystasz z atrakcyjnych promocji i wyprzedaży.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

PIT

Powiązane artykuły