Wybór mieszkania dla osoby niepełnosprawnej

Niepełnosprawność przestała być już tematem tabu i coraz częściej dostrzegamy takich ludzi wokół siebie, są oni coraz wyraźniej widoczni w życiu społecznym. Realizują się na wielu płaszczyznach, w sporcie, biznesie, kulturze czy sztuce.

Choć o niepełnosprawnych mówi się wiele, nie oznacza to wcale, że zdajemy sobie sprawę z czym, na co dzień się oni borykają. Jednym z największych problemów, jakie dotykają osoby niepełnosprawne ruchowo, są bariery architektoniczne. Mowa tu nie tylko o przestrzeni publicznej, ale także o mieszkaniach prywatnych, których znalezienie lub przystosowanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać.

Jak przystosować mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które osobom sprawnym mogą wydawać się nieistotne. Podpowiadają agenci z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Światło

Warto zamontować włączniki na wysokości mniej więcej 70 – 100 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie światła z czujnikami ruchu, należy jednak pamiętać, że to nie jest najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, gdyż światło może się wówczas za często wyłączać.

Podłoże

Pierwszym krokiem jest likwidacja progów, by poziomy w całym mieszkaniu były jednakowe i osoba, poruszająca się na wózku mogła bez problemu przemieszczać się między pokojami. Jeśli mieszkamy w bloku, to dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie mat wygłuszających, tak by nie przeszkadzać sąsiadom.

Użyteczność pomieszczeń

W łazience przede wszystkim należy zamontować specjalne poręcze, których można się uchwycić i podnieść.  Umywalkę dobrze umieścić jest na takiej wysokości, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim swobodnie mogła z niej korzystać. Toaleta powinna być solidnie wykonana, gdyż osoba niepełnosprawna siada na niej z większą siłą. Ważne jest też zabezpieczenie wanny i brodzika. Na dnie dobrze jest położyć maty antypoślizgowe.  

W kuchni należy zadbać o to, by niepełnosprawny miał swobodny dostęp do wszystkich szafek i urządzeń. Najbliżej wejścia powinna się znajdować lodówka, za nią zlewozmywak, a dalej kuchenka. Meble powinny być  pozbawione załamań, a blaty stołów zaokrąglone, bez ostrych krawędzi.

By osoba niepełnosprawna czuła się swobodnie we własnym domu ważne jest odpowiednie przystosowanie mieszkania do jej możliwości i wymagań. W ten sposób będzie mogła sama o siebie zadbać.

mieszkanie-niepelnosprawni

Powiązane artykuły