Problem ze spłatą kredytu samochodowego? My wiemy, co zaproponuje ci bank

Wydłużenie okresu spłaty, zmiana rat z malejących na równe, a może tzw. wakacje kredytowe? Dziś razem z ekspertami CLS sprawdzamy czego możesz spodziewać się, jeśli nie masz środków na uregulowanie kolejnej raty kredytu samochodowego i jak wyjść z tej sytuacji bez narażania swojego portfela na poważny kryzys.

Wydłużenie okresu spłaty, zmiana rat z malejących na równe, a może tzw. wakacje kredytowe? Dziś razem z ekspertami CLS sprawdzamy czego możesz spodziewać się, jeśli nie masz środków na uregulowanie kolejnej raty kredytu samochodowego i jak wyjść z tej sytuacji bez narażania swojego portfela na poważny kryzys.

Przede wszystkim nie możesz unikać kontaktu z bankiem

– Zwlekanie z powiadomieniem banku o twoich problemach finansowych tylko pogarsza sytuację. Wyprzedzaj fakty i nawet jeśli podziewasz się kryzysu dopiero za 2-3 miesiące (np. związanego z koniecznością zwiększenia wydatków w firmie), bank powinien o tym wiedzieć – mówi nam ekspert CLS Sp. z o.o.

Jeśli za wszelką cenę będziesz unikał kontaktu i raty nie będą spłacane w terminie – możesz spodziewać się kilku upomnień o spłatę zobowiązania, a z czasem wypowiedzenia umowy kredytu i zajęcia samochodu.

Pamiętaj, że nie tylko ty masz interes w tym, aby kredyt został ostatecznie spłacony. Przeterminowane zobowiązanie to realny koszt dla samego banku, który postawiony przed takim faktem będzie starał się wypracować kilka scenariuszy w celu poprawy twojej płynności finansowej i kontynuowania współpracy.

Te rozwiązania możesz wziąć pod uwagę

1. Wakacje kredytowe, ale tylko w szczególnych okolicznościach

Zawieszenie spłaty kredytu samochodowego pod postacią tzw. wakacji kredytowych to dobre rozwiązanie, jeśli spodziewasz się zwiększonych wydatków w perspektywie kilku kolejnych miesięcy, tj. wyprzedzasz fakty i na dzień składania wniosku o karencję masz nienaganną historię spłaty.

Zależnie od oferty banku, wakacje kredytowe pozwalają na:

  • zawieszenie całych rat
  • zawieszenie części odsetkowej raty (bank wymaga spłaty części kapitałowej).

O długości wakacji kredytowych zadecyduje twoja aktualna kondycja finansowa, przebieg dotychczasowej spłaty oraz warunki określone w umowie.

Przyjmuje się, że karencja może trwać od 1-3 miesięcy nie częściej niż raz na 2-4 lata.

2. Wydłużenie czasu kredytowania auta

Jeśli nie podpisałeś umowy na maksymalny okres finansowania (w przypadku kredytów samochodowych na ogół najwyżej 8-10 lat), bank może zaproponować ci jego wydłużenie.

Mimo że w ostatecznym rozrachunku kredyt będzie kosztował cię więcej, to rata miesięczna proporcjonalnie obniży się od kilku do nawet kilkunastu %, co może uratować twój budżet.

3. Rezygnacja z rat malejących na rzecz równych

Składając wniosek o kredyt samochodowy określiłeś rodzaj spłaty jako raty malejące? Teraz możesz z nich rezygnować. Efekt będzie podobny, jak w przypadku wydłużenia okresu finansowania, tj. w ujęciu całościowym kredyt okaże się droższy, ale rata miesięczna będzie proporcjonalnie mniejsza.

4. Konsolidacja kredytu samochodowego z innymi zobowiązaniami bankowymi

Poza kredytem samochodowym posiadasz także kilka innych zobowiązań bankowych? Możesz zdecydować się na skonsolidowanie zadłużenia.

W ten sposób możesz nie tylko liczyć na niższy poziom oprocentowania, ale i preferencyjne warunki spłaty, a w tym m.in. możliwość ustalenia nowego harmonogramu spłaty.

5. Włącznie kolejnego kredytobiorcy do spłaty

Pewnym rozwiązaniem na poradzenie sobie ze spłatą kredytu samochodowego będzie włączenie dodatkowego kredytobiorcy do umowy – niekoniecznie członka rodziny.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami firmy CLS. Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły